CCN-118408 - Sharps Unleashed (10pc)
SHP-001 - 12
SHP-002 - 12
SHP-145PW - 12.5
SHP-168BPW - 12
Sharps Unleashed
10 pieces
Similar Products by Keyword:
  • item #
    CCN-118408
  • Configuration:
    Fixed Blade Collection
Quantity
What You'll Receive:
12" Stagolon Bowie w/Sheath
Stagolon Bowie w/Sheath (x1)
Item # SHP-001
Brand: Sharps Cutlery
Configuration: Bowie
Handle Material: Stagolon
Length (Overall): 12"
Features:
  • Decorative Guard
  • Decorative Pommel
  • Nylon Sheath
  • Stainless Steel Blade
  • Stainless Steel Guard
  • Stainless Steel Pommel
12" Black Abs Bowie w/Handle Inlay
Black Abs Bowie w/Handle Inlay (x1)
Item # SHP-002
Brand: Sharps Cutlery
Configuration: Bowie
Handle Material: ABS
Length (Overall): 12"
Features:
  • Decorative Guard
  • Handle Inlay
  • Nylon Sheath
  • Stainless Steel Blade
  • Stainless Steel Guard
  • Stainless Steel Pins
10.5" Wood Bowie w/Nylon Sheath
Wood Bowie w/Nylon Sheath (x1)
Item # SHP-004
Handle Material: Wood
Length (Overall): 10 1/2"
  • Decorative Blade
  • Lanyard Hole
12" Stagolon Bowie w/Sheath
Stagolon Bowie w/Sheath (x1)
Item # SHP-005
Handle Material: Stagolon
Length (Overall): 12"
  • Brass Pins
  • Finger Groove
10.75" Black Pakkawood Hunter w/Sheath
Black Pakkawood Hunter w/Sheath (x1)
Item # SHP-028
Configuration: Hunter
Handle Material: Pakkawood (Black)
Length (Overall): 10 3/4"
  • Full Tang Construction
  • Stainless Steel Pommel
12.5" Pakkawood Bowie 420 Stainless Steel
Pakkawood Bowie 420 Stainless Steel (x1)
Item # SHP-145PW
Handle Material: Wood (Pakka)
  • 420 Stainless Steel Blade
  • Full Tang Construction
  • Metal Guard
12" Black Pakkawd Stainless Steel Black Nly Sheath
Black Pakkawd Stainless Steel Black Nly Sheath (x1)
Item # SHP-168BPW
Handle Material: Wood (Pakka)
Length (Overall): 12"
  • Lanyard Hole
  • Nickel Silver Guard
11.8" Stacked Wood Dagger w/Sheath
Stacked Wood Dagger w/Sheath (x1)
Item # SHP-2001
Configuration: Fixed Blade
Handle Material: Combination (Wood/Resin)
  • Decorative Pommel
  • Stainless Steel Spacers
12.5" Dagger w/ Nylon Sheath
Dagger w/ Nylon Sheath (x1)
Item # SHP-2002
Handle Material: Wood
11" Brown/Black Swirl Resin Hunter w/Sheath
Brown/Black Swirl Resin Hunter w/Sheath (x1)
Configuration: Hunter
Handle Material: Resin (Black/Brown Swirl)
Length (Overall): 11"